Пилешко во сос од сенф и павлака: Сочно месо, фантастичен вкус

Пилешко во сос од сенф и павлака: Сочно месо, фантастичен вкус

Сенф, кари, пилешко – комбинација која ќе ве освои!

Состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 4 лажици кисела павлака Пекабела
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка кари
 • 1 лажичка сенф
 • малку сол
 • бибер
 • 150 гр трапист сирење

Начин на подготовка:

 1. Направете компактна смеса од сите наведени состојки, освен трапист.

   

 2. Потопете ги тенко исечканите пилешки шницли во смесата и редете во намастен огноотпорен сад.

   

 3. Поклопете и печете на 220 степени околу 45 минути.

   

 4. На крај изрендајте трапист од горе и вратете во рерна на уште 5 минути. Пилешкото одлично оди со ориз или печен компир.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text