Интегрални макарони со зеленчук

Интегрални макарони со зеленчук

Направете интегрални тестенини полни зеленчук и супер вкус.

Состојки:

 • 200 гр. интегрални макарони
 • 1 мала тиквичка
 • 1 домат
 • 5 листа блитва
 • 1 лажиче сусам
 • 2 лажици маслиново масло

Подготовка:

 1. На загреано маслиново масло се пржат тенко исечени кругови од тиквичката.
 2. Се става и сечената и пред тоа убаво измиена блитва.
 3. Се ставаат зачини(ставете малку сол и куркума по желба).
 4. Се додава и ситно сечен домат.
 5. Се пржи неколку минути додека доматот не пушти вода, па се додаваат добро варените тестенини.
 6. Се вари заедно уште 5 минути и се служи.

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

 

 

singlepost_text