Пилешко со зденки, сланина и печурки

Пилешко со зденки, сланина и печурки

Ручек кој ќе го направите дури и ако имате само минимално искуство во кујна.

Состојки:

 • 3 зденки
 • 200 гр. сланина
 • 1 шолја млеко
 • 500 гр. печурки
 • 250 гр. пилешко

Подготовка:

 1. Се сече ситно сланината, се сечат и печурките.
 2. Се сече на коцки пилешкото месо, па се става се заедно на тава со масло.
 3. Се динста 10 минути со зачини.
 4. Се загрева млеко и се ставаат зденките да се стопат, со мешање.
 5. Се става смесата со пилешко во огноотпорен сад, а горе млекото со зденки.
 6. Се пече на загреана рерна на 250 степени околу 15 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text