Полнето чамец печиво: Меко и вкусно

Полнето чамец печиво: Меко и вкусно

Време е за меко тесто и вкусен оброк…

Состојки:

 • 300 гр брашно
 • 170 мл млако млеко
 • 1-2 лажички шеќер
 • 2 лажички сув квасец
 • 40 мл масло
 • сол

Состојки за полнење:

 • 150 гр кашкавал
 • 1-2 чешниња лук
 • свеж магдонос
 • јајце

Начин на подготовка:

 1. Активирајте го квасецот, потоа додајте масло, сол и брашно и замесете глатко тесто. Оставете да нарасне 20-30 минути. Правете облици и полнете ги со фил. Премачкајте со жолчка и по желба посипете со сусам. Печете на 200 степени 15-20 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text