Вкусни кокос колачиња

Вкусни кокос колачиња

Направете вкусни кокос колачиња.

Состојки:

  • 200 гр. кокос
  • 120 гр. шеќер
  • 50 гр. маргарин
  • 2 јајца
  • 2 кеси ванила

Подготовка:

  1. Се топи маргаринот, но не се загрева премногу, а потоа се лади.
  2. Се матат со жица јајцата со шеќер и се додава кокос, па маргаринот.
  3. Се додава и ванила при мешање.
  4. Се обликуваат колачиња на плех со хартија и се печат 7-10 минути на загреана рерна на 170 степени.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text