Гвакамоле сос: Совршен за тортиљи, тост…

Гвакамоле сос: Совршен за тортиљи, тост…

Одличен мексикански сос…

Состојки:

 • 1/2 главица кромид, ситно сечкан
 • 1 рака свеж коријандер
 • 1 луто пиперче
 • сол
 • бибер
 • 2 големи авокада, изгмечени со вилушка
 • 2 лажици сок од лимета
 • 2 парчиња млад кромид, сечкан
 • 1 лажичка црн сусам

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте кромид, коријандер, пиперче, сол и бибер. Изгмечете со вилушка. Додајте сок од лимета и авокадо. Мешате додека смесата не се соедини, па додајте млад кромид.

   

 2. Добро измешајте, па посипете со состојки по желба. Можете да користите семки од црн сусам.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text