Диета при опасната Хеликобактери – Што не смееме да јадеме и како да ја победиме

Диета при опасната Хеликобактери – Што не смееме да јадеме и како да ја победиме

Хеликобактери пилори или позната како опасната бакктерија Хеликобактер, тешко се чисти ако еднаш се развие.

Ви нудиме како да живеете и да се храните, ако ја имате истата.

Јадете полека, убаво џвакајте ја храната и внесувајте помали залаци.

Пијте најмалку 2 литри вода на ден.

Јадете често, до 5-6 пати на ден, но помали оброци.

Јадењата се јадат топли, забрането е мешање ладно и топло во исто време.

Храната може и да ја пасирате или рендате ако ви е подобро така.

Од храната исфрлете:

Леб

Црн леб

Сладолед

Конзервирана храна

Месо и риба

Печурки

Пикантни јадења

Слатко

Колбаси

Грав

Шпаргли

Алкохол

Газирано

Масно пилешко месо

Морков, компир и тиквички се јадат само варени

Тестенини

Јагоди

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text