Домашно чоколадо со ориз, мед и бадеми

Домашно чоколадо со ориз, мед и бадеми

Десерт кој ќе ве освои!

Состојки:

 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр ориз
 • 250 гр маргарин
 • 100 гр мед
 • 100 гр бадеми

Начин на подготовка:

 1. Во лонец растопете мед, додајте на коцки исечкан маргарин и чоколадо искршено на коцки. Сѐ растопете на слаб оган.

   

 2. Додајте ориз и бадеми па сѐ фино изедначете и разлејте во калапи по избор.

   

 3. Оставете да се излади во фрижидер 2-3 часа.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text