Банана вафли со путер од бадеми

Банана вафли со путер од бадеми

Банана вафли – неодоливо вкусни…

Состојки:

 • 6 јајца
 • 2 зрели банани
 • 2 лажици путер од бадеми
 • 3 лажици интегрално брашно
 • 1/2 лажичка цимет
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Измешајте јајца, изгмечени банани, путер од бадеми, брашно и цимет. Кога смесата ќе биде глатка, посолете и измешајте.

   

 2. Намастете апарат за вафли и загрејте го. Ставете тесто и печете додека не поприми златна боја. Повторете ја постапката со остатокот од тестото.

   

 3. Послужете ги вафлите со свежо овошје, путер и прелив по желба.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text