Бабина туршија

Бабина туршија

Направете туршија во тегли, совршена за зимата.

Состојки:

 • 2 кг. црвени пиперки
 • 2 кг. зелени домати
 • 2 кг. зелка
 • 1 кг. моркови
 • 1 целер
 • 1 шолја сол
 • 1 шолја шеќер
 • 500 мл. оцет
 • 1 шолја масло

Подготовка:

 1. Се чисти зеленчукот, се лупи и сече ситно.
 2. Се става да врие маринада од оцет, масло, шеќер и сол.
 3. Се прелива со неа зеленчукот и се остава во сад 2 часа.
 4. Се полнат тегли со него потоа и се стерилизираат 5 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text