Шеснаесет од една смеса – Погачи со кашкавал кои децата ги сакаат

Шеснаесет од една смеса – Погачи со кашкавал кои децата ги сакаат

Направете вкусни лепињи со кашкавал.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 3 шолји брашно
 • 1 шолја кисело млеко
 • 1 лажиче сода
 • 1 шолја сирење рендано
 • 30 гр. маргарин
 • 100 гр. кашкавал
 • 1 лажиче сол

Подготовка:

 1. Се мати јајце, а во киселото млеко се раствара сода, па се става во јајцето.
 2. Се става сол и сирење, па брашно.
 3. Се меси тесто кое треба да е меко.
 4. Се ставаат топчиња од тесто во плех со хартија, се премачкуваат со масло од горе.
 5. Се добиваат12-16 топчиња.
 6. Се сплескува на средина секоја, па се става кашкавал парче.
 7. Се става во загреана рерна на 180 степени се печат 50 минути.

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text