Како се чува оризот – Никогаш не го ставајте до овие намирници

Како се чува оризот – Никогаш не го ставајте до овие намирници

Оризот е корисен и здрав и многу практичен и брз за ручек.

Се одгледува како едногодишна билка, идеален е и за оние кои држат диета и вежбаат напорно.

Има способност да впива мириси и затоа треба да внимаваме како го чуваме.

Не се чува до производи со силен мирис, а тоа е прво правило.

Се чува во кутија или кесе, цврсто врзан или затворен.

Се чува на ладно и суво место.

Кога е зготвен се чува и до една недела во затворен сад во ладилник.

 

ПРОЧИТАЈТЕ и рецепт за:

Вкусен крцкав вегански сендвич

Кремаста веган паста

singlepost_text