Домашен сок од јаболки – Витамини во чаша

Домашен сок од јаболки – Витамини во чаша

Направете вкусен и домашен сок од јаболка, полн здравје и витамини за цело семејство.

Ви требаат 2 килограми јаболка, 500 грама шеќер, 2 кеси лимонтус и 5 литри вода.

Се мијат и лупат јаболката, се сечат и ставаат во лонец со шеќер, лимонтус и два литри вода за почеток.

Се варат еден час на умерена температура.

Се трга лонецот, се вадат јаболките и се ставаат во блендер да се направи чаша.

Се додаваат во истата шерпа каде се вареа јаболките се ставаат уште 3 литри вода и се додава смесата од блендерот.

Се меша и за 5 минути се трга од оган, се цеди низ цедалка смесата и се става во стаклени шишиња со капаче.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text