Џем од диња – Спремете се за вкусна зима

Џем од диња – Спремете се за вкусна зима

Направете вкусен џем од диња.

Состојки:

  • 2 дињи
  • 200 гр. шеќер
  • 1 лимон(сок)
  • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

  1. Се сечат дињите на половина, се вади кората и семките.
  2. Се сече дињата на коцки.
  3. Се ставаат во шерпа со шеќер, лимонов сок и ванила, па се варата 45-50 минути.
  4. Се меша и се трга пената при варењето.
  5. Се става во стерилизирани тегли смесата и се враќаат во рерна на еден час на 90 степени.
  6. Утредента се затвараат и се чуваат на темно место.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text