Ручек кој му помага на стомакот: Деликатесна супа со кнедли

Ручек кој му помага на стомакот: Деликатесна супа со кнедли

Ручек кој не го оптеретува стомакот.

Состојки:

 • 3-4 моркови
 • 1-2 компири
 • 3 коцки за супа
 • 1 јајце
 • малку гриз и павлака

Подготовка:

 1. Се става литар ипол вода да зоврие.
 2. Се прави смеса за кнедлни со едно јајце и неколку лажици гриз.
 3. Се двои по малку со лажичка и се става во водата која врие.
 4. Ставете лупет и сечен компир на ситни коцки и изрендани моркови.
 5. Нека се вари се заедно 20 минути.
 6. На крај ставете 3 коцки за супа и по 5 минути супата е готова.
 7. По желба ставете лажица или две павлака во готовата супа.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text