Вкусен сос од капини

Вкусен сос од капини

Брзо и лесно подгответе вкусен сос од капини.

Состојки:

  • 200 гр капини
  • 200 мл вода
  • 2-3 лажици шеќер
  • 1 лажица густин

Начин на подготовка:

  1. Во тенџере ставете капини, ставете вода, додајте шеќер, измешајте и гответе околу 5 минути на умерена температура. 
  2. Густинот разматете го со малку вода и ставете го во капините. Мешајте додека не згусне. 
  3. Послужете со јадења по желба.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text