Летни кисели краставички – готови за само 2 дена

Летни кисели краставички – готови за само 2 дена

Подгответе летни кисели краставички – готови ќе бидат за само два дена.

Состојки:

 • 1 кг домашни краставици, светли
 • 1-2 дл алкохолен оцет
 • 1 лажица сол
 • малку копар
 • малку бибер во зрно
 • 1/2 л вода

Начин на подготовка:

 1. Краставиците измијте ги и исечкајте ги на четвртини, но не до крај. Краставиците треба да останат во парче.

   

 2. Во измиена и чиста тегла наредете краставици. Во оцетот додајте 1/2 л вода, лажица сол, гранче копар и неколку зрна бибер.

   

 3. Со течноста прелијте преку краставиците. Теглата покријте ја со чинија и оставете на сонце. За два дена, кога краставиците ќе побелат, ќе добиете вкусни кисели краставички.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко