Одлична комбинација: Џем од сливи со млечно чоколадо

Одлична комбинација: Џем од сливи со млечно чоколадо

Комбинација која вреди да се проба!

Состојки:

  • 7 кг сливи
  • 200 гр млечно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Сливите измијте ги и извадете ги коските. Рерната вклучете ја на 250 степени и гответе го џемот околу 3 часа. Повремено мешајте.

     

  2. Најдобро под тенџерето ставете жица да не загори. Пред крај ставете чоколадо, измешајте и гответе уште малку да остане трага на дното кога ќе ја повчечете лажицата.

     

  3. Ставете во измиени тегли, добро затворете и свртете ги теглите така да се изладат.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text