Рецепт: Како да подготвите посен ѓувеч

Рецепт: Како да подготвите посен ѓувеч

По желба во јадењето можете да додадете филети риба.

Состојки:

 • 2 главици кромид
 • 4 чешниња лук
 • 5 свежи пиперки
 • 1 голем домат
 • 2 моркови
 • 1 помала тиквица
 • 1 мал корен целер
 • 1 голем компир
 • 50 гр ориз
 • 1 лажичка мелена пиперка
 • 1 лажица сув зачин
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете на крупно сечкан кромид и сечкана пиперка. Кога малку ќе се пропржи додајте сечкан морков и целер, тиквици и компир.

   

 2. Кога убаво ќе се издинста додајте малку мелена пиперка. Тргнете од оган и додајте измиен ориз.

   

 3. Измешајте и ставете во сад за ѓувеч. Од горе наредете домати на коцки. По желба ставете и филети риба. Печете на 220 степени 50-60 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text