Брзи коцки со какао и џем

Брзи коцки со какао и џем

Посен колач со какао…

Состојки:

 • 300 мл ксиела вода
 • 100 гр шеќер
 • 250 гр брашно
 • 1 шолја од 100 гр гриз
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за печиво
 • 2 лажици какао
 • малку рум
 • 3 лажици џем по избор
 • малку цимет

Начин на подготовка:

 1. Во чинија ставете кисела вода, додајте ги сите состојки, добро измешајте и ставете во кружен плех кој сте го обложиле со хартија за печење. Печете на 200 степени, околу 45-50 минути. Како декорација можете да ставите ванилин шеќер или чоколадна глазура.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text