Совршен доручек: Јајце на око со сланина

Совршен доручек: Јајце на око со сланина

Уживајте во совршен доручек…

Состојки:

 • јајце
 • 50 мл варено црно кафе
 • 2 лажици јаворов сируп
 • 12 парчиња исечкана сланина Пекабеско
 • црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени, а лимот прекријте го со хартија за печење.

   

 2. Наредете парчиња сланина во еден слој и премачкајте ги со мешавина од јаворов сируп и кафе.

   

 3. Посипете со кафеав шеќер и побиберете. Печете 20-25 минути додека сланината не стане карамелизирана и крцкава. Послужете со јајце на око.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text