Крем супа со компир, праз и морков

Крем супа со компир, праз и морков

Брза и вкусна крем супа од зеленчук…

Состојки:

 • 2 лажици путер
 • 1 поголем праз
 • 1 поголем морков
 • 1 компир
 • 700-1000 мл пилешки бујон
 • сол
 • бибер
 • мешавина од зачини

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исчистете го и добро измијте го. Потоа исечкајте го на коцки.

   

 2. Во тенџере загрејте путер, додајте праз, кратко пропржете па додајте морков и компир, посолете и пржете со мешање уште 5 минути. Потоа додајте 700 мл бујон или пилешка коцка и вода, измешајте, покријте со поклоп и гответе дваесетина минути.

   

 3. Кога зеленчукот ќе биде зготвен со миксер сомелете го па вратете на шпорет. Ако е потребно додајте уште бујон/вода, додајте бибер и мешавина од зачини по вкус.

   

 4. Декорирајте со сечкан магдонос и пармезан.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text