Салата од туна и компир – одлична комбинација

Салата од туна и компир – одлична комбинација

Одлична комбинација за вкусна салата…

Состојки:

 • 4 јајца
 • 500 гр компири
 • 1 конзерва пченка
 • 2 конзерви туна
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица сечкан магдонос
 • сок од лимон
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Варените јајца измијте ги со ладна вода и оставете ги да се изладат. Потоа исчистете ги и исечкајте ги на осмини.

   

 2. Компирите гответе ги околу 25 минути да омекнат. Излупете ги па исечкајте ги на парчиња. Кромидот исечкајте го ситно. Ставете сѐ во голем сад. Додајте туна од конзерва, пченка и магдонос. Зачинете со сок од лимон, маслиново масло, сол и бибер. Добро измешајте.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text