Пудинг кроасан: Десерт кој мора да го пробате

Пудинг кроасан: Десерт кој мора да го пробате

Необичен рецепт кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • малку путер + 40 гр путер
 • 3-4 кроасани
 • 60 гр брусница
 • малку виски
 • 60 гр суво грозје
 • 2 јајца
 • 40-50 гр шеќер
 • ванилин екстракт
 • малку мускатно оревче
 • малку цимет
 • 500 мл млеко
 • 250 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Исцепкајте кроасани и ставете ги во плех намастен со путер. Додајте брусница и суво грозје натопено во виски.

   

 2. Разматете јајца и шеќер, додајте екстракт од ванила, цимет, мускатно оревче, млеко, слатка павлака и смесата прелијте ја преку кроасанот. Преку ставете листови путер па печете во рерна на 180 степени 25-30 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text