Плескавици со лута пиперка и кашкавал

Плескавици со лута пиперка и кашкавал

Плескавици со лута пиперка, кашкавал и сирење…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 2 свежи пиперки
 • 1 лута пиперка
 • 150 гр сирење
 • 3 моркови
 • 60 гр кашкавал
 • 2 компири
 • сол
 • бибер

Начин на подготоква:

 1. Згответе компири и кога малку ќе се изладат, изрендајте ги. Разматете јајца во длабок сад, па додајте компир, сирење и морков. Пиперките исечкајте ги ситно и додајте ги. Додајте и изрендан кашкавал, па зачинете по вкус и мешајте додека смесата не се соедини.

   

 2. Обликувајте плескавици, а потоа пржете ги на врело масло од двете страни. Украсете со рузмарин.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text