Рецепт за тесто за мекици

Рецепт за тесто за мекици

Подгответе мекици од универзално тесто…

Состојки:

 • 200 мл млеко
 • 1 јајце
 • 300 мл млака вода
 • 40 гр квасец
 • 1 кг брашно
 • 3 лажици масло
 • 3/4 лажичка сол
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

 1. Просејте го брашното и во средина направете вдлабнатина, во која ќе го ставите растворениот квасец во млеко со вода, сол, шеќер и 2 лажици масло.

   

 2. Замесете средно меко тесто и оставете го да нарасне. Премачкајте го тестото со останатата лажица масло и ставете го во пластична кеса. Тестото држете го во фрижидер. На овој начин, можете да го чувате до 5 дена.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text