Ловечки шницли по оригинален рецепт од Војводина

Ловечки шницли по оригинален рецепт од Војводина

Сервирајте со варени компири…

Состојки:

  • 800 гр свинско месо
  • 2 лажици брашно
  • 3 чешниња лук
  • 1 дл бело вино
  • рен
  • 1 чаша кисела павлака Пекабела
  • магдонос
  • зачини
  • компири

Начин на подготовка:

  1. Месото исечкајте го на шницли, посолете и извалкајте го во брашно. Пропржете на масло. Извадете го месото од тава, а на таа маснотија ставете павлака, исечкан лук, вино, исечкан магдонос и зачини по желба, па мешајте додека не згусне. Исклучете го шпоретот и вратете ги шницлите во сос, па додајте рен.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text