Домашен рецепт за чили сос: Совршено оди со печено месо

Домашен рецепт за чили сос: Совршено оди со печено месо

Направете сами домашен чили сос со кој ќе го зачините денот…

Состојки:

 • 50 гр црвени пиперки
 • 100 гр чили пиперки
 • 1-2 главици црвен кромид
 • 4-5 чешниња лук
 • 1 лажичка сушена пиперка
 • 1 лажичка оригано
 • сол
 • бибер
 • 1 лимон
 • 2 листови ловор
 • 120 мл вински оцет
 • 120 мл маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте ги пиперките и чили пиперките и ставете во блендер. Додајте кромид, малку сушена пиперка, оригано, вински оцет, кора од лимон, сок од лимон, измиксајте убаво и додајте ловоров лист. Ставете на оган, на половина час. Кога ќе биде готово, повторно додајте вински оцет и сок од лимон, малку маслиново масло. Изблендирајте со миксер па сервирајте со месо, зеленчук, риба…

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text