Чоколаден тарт по рецепт на Џејми Оливер

Чоколаден тарт по рецепт на Џејми Оливер

За сите љубители на чоколадо – совршен десерт по рецепт на славниот кувар.

Состојки:

 • 140 гр несолен путер
 • 150 гр чоколадо за готвење 70% какао
 • 8 лажици какао
 • малку сол
 • 4 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 3 лажици слатка павлака

Начин на подготовка:

 1. Во чинија над тенџере со врела вода ставете путер, чоколадо, какао во прав и сол, и оставете да се растопат состојките. Повремено мешајте.

   

 2. Во друг сад разматете јајца и шеќер, да бидат кремасти, а потоа додајте слатка павлака. Измешајте, па додајте растопено чоколадо и соединете.

   

 3. Калап за тарт убаво обложете со тесто и ставете чоколадо преку. Ставете во загреана рерна и печете на 150 степени 40-45 минути. Оставете да се излади, па послужете.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text