Рецепт за најкремастото пире

Рецепт за најкремастото пире

Ако сакате совршено пире од компири, ова е рецепт за вас!

Состојки:

 • 1,5 кг компири
 • 200 гр крем сирење
 • 60 гр путер
 • 100 мл млеко
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Измијте, излупете и исечкајте ги компирите на коцки. Гответе ги во врела солена вода додека не омекнат.

   

 2. Потоа, процедете и вратете ги во сад. Додајте крем сирење и изгмечете ги додека не исчезнат грутките.

   

 3. Во мал сад на слаб оган растопете путер со млеко. Прелијте ги компирите и добро измешајте. Посолете, побиберете и веднаш послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text