Воздушести уштипци со јогурт

Воздушести уштипци со јогурт

Одличен предлог за вечера.

Состојки:

  • 1 јајце
  • 5 лажици јогурт
  • 1 лажица оцет
  • 1 лажица сода бикарбона
  • 250 гр брашно

Начин на подготовка:

  1. Измешајте јајце и јогурт и убаво соединете. Измешајте сода бикарбона со оцет и додајте јајца и јогурт. Потоа додајте брашно и замесете тесто. Работната површина посипете ја со малку брашно и премесете го тестото. Потоа направете облици и исечкајте го тестото на парчиња. Од секое парче со сукало направете кружен облик. Пржете во масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text