Едноставен и брз: Чоколаден колач од само неколку состојки

Едноставен и брз: Чоколаден колач од само неколку состојки

Брз и едноставен колач за кој не ви треба рерна.

Состојки:

  • 100 гр чоколадо за готвење
  • 80 гр маргарин
  • 1 лажица мед
  • 1 дл сок по желба
  • 100 гр мелени бисквити
  • 30 гр сечкани ореви
  • 30 гр сусам

Начин на подготовка:

  1. Во еден сад измешајте растопено чоколадо, маргарин и мед и константно мешајте, а потоа додајте сок. Мешајте додека не се растопи и соедини, малку изладете, па додајте бисквити, ореви и сусам кој претходно сте го испржиле. Смесата добро замесете ја со раце. На проѕирна фолија обликувајте смеса и добро изладете, па сечете на дебелина од околу половина см.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text