Шарена, солена торта: Вкус кој не се заборава

Шарена, солена торта: Вкус кој не се заборава

Изненадете ги домашните со фантастична солена торта!

Состојки за кора:

 • 9 јајца
 • 9 лажици масло
 • 3 лажици кисела павлака
 • 3 лажички сол
 • 5 лажици гриз
 • 24 лажици брашно
 • 1 пршаок за печиво
 • 2 лажици пире од спанаќ
 • 2 лажици ајвар

Состојки за фил:

 • 400 мл кисела павлака
 • 100 гр мајонез
 • 300 гр изрендана салама
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Измиксајте ги состојките за бисквит, потоа смесата поделете ја на три еднакви дела. Една кора останува жолта, во втората додајте 2 лажици пире од спанаќ, а во третата 2 лажици ајвар.

   

 2. Печете ги корите на 180 степени 15 минути. Состојките за фил соединете ги, и по вкус посолете. Потоа филувајте ги корите, и по желба додајте рендан кашкавал.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text