Рецепт за посни кифли: Еднакво вкусни како обичните

Рецепт за посни кифли: Еднакво вкусни како обичните

Одличен рецепт за посни кифли…

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1/2 л минерална вода
  • 1/2 коцка квасец
  • 4 лажици шеќер
  • 3 рамни лажички сол
  • 9 лажици масло

Начин на подготовка:

  1. Измешајте свеж квасец со лажичка шеќер, млака вода и малку брашно да се формира ретка каша. Оставете на топло квасецот да нарасне, па замесете тесто со наведените состојки. Оставете на топло тестото да нарасне.

     

  2. Тестото растегнете го, исечкајте го на парчиња и свиткајте кифли. Премачкајте со малку масло, оставете да нараснат. Потоа, испечете во загреана рерна.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text