Ѕаѕики салата по оригинален грчки рецепт

Ѕаѕики салата по оригинален грчки рецепт

Послужете како прилог со месо, како сос за тортиља чипс, како намаз за леб…

Состојки:

  • 2 краставици
  • грчки јогурт
  • 1 чешне лук
  • свеж копар
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте краставици и добро исцедете ги. Ставете во чинија и прелијте со јогурт. Убаво соединете. Потоа посолете, додајте сечкан копар и ситно сечкан лук, па повторно измешајте. На крај ако сакате можете да прелиете со малку маслиново масло или сок од лимон.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text