Совршен чоколаден бисквит

Совршен чоколаден бисквит

Едноставен рецепт за неодолив десерт…

Состојки:

 • 180 гр путер
 • 200 гр темно чоколадо за готвење
 • 4 белки
 • 50 гр шеќер (за белките)
 • 1 лажица сок од лимон
 • 4 жолчки
 • 50 гр шеќер (за жолчките)
 • арома ванила или ванилин шеќер
 • 1 лажичка рум
 • 1 дл ладно млеко
 • 200 гр мелени бисквити
 • шеќер во прав за посипување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Сашина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text