Брза и вкусна пита од тиквици и сирење

Брза и вкусна пита од тиквици и сирење

Одличен рецепт за пита со тикцици…

Состојки:

 • 5 јајца
 • 600 гр тиквици
 • 1 помал морков
 • 1 чешне лук
 • половина веза магдонос
 • 3-4 лажици кисела павлака
 • 250 гр сирење
 • 60 гр брашно
 • 100 гр пченичен гриз
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • 1 дл масло
 • 100 гр кашкавал

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 степени, тепсијата намастете ја со масло и посипете со 2 лажици гриз.

   

 2. Тиквиците измијте ги и исечкајте ги на ситни коцки, морковот изрендајте го на најситно, магдоносот исто така исечкајте го.

   

 3. Разматете цели јајца, додајте масло, исечкан зеленчук, зачини и исечкан лук. Потоа додајте сирење, издробете го со раце, па брашно, гриз, павлака и прашок за печиво.

   

 4. Кога сите состојки ќе се измешаат префрлете ја масата во тепсија и печете околу 45 минути.

   

 5. На печената пита изрендајте кашкавал и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text