Десерт од 4 состојки: Суфле од боровница

Десерт од 4 состојки: Суфле од боровница

За овој десерт потребни ви се само неколку минути…

Состојки:

  • 300 гр боровница
  • 4 белки
  • шеќер во прав
  • сок од 1/2 лимон

Начин на подготовка:

  1. Боровниците измешајте ги со шеќер во прав и сок од лимон, па гответе на слаб оган 5 минути. Измиксајте ги боровниците со миксер. Белките разматете ги во цврст снег и измешајте со боровници. Ставете во чинии и печете на 180 степени 20 минути. Украсете со шеќер во прав и боровници.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text