Лесен летен ручек: Плескавици од тиквици и сланина

Лесен летен ручек: Плескавици од тиквици и сланина

Одличен начин за подготовка на тиквици…

Состојки:

  • 2 тиквици
  • сол
  • бибер
  • 2 јајца
  • 50 гр сланина
  • млад кромид
  • 120 гр брашно
  • 10 гр прашок за печиво
  • кисела павлака

Начин на подготовка:

  1. Изрендајте тиквици, посолете и оставете 20 минути, а потоа процедете ги. Разматете јајца и додајте во тиквиците, па додајте и ситно сечкан млад кромид, сланина, брашно, бибер и прашок за печиво. Измешајте ги сите состојки и направете плескавици, па пржете на маст додека не поруменат. Преку додајте кисела павлака и посипете со малку млад кромид.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text