Готвени домати по стар рецепт без конзерванс – најдобрата зимница од југот на Србија

Готвени домати по стар рецепт без конзерванс – најдобрата зимница од југот на Србија

Кога еднаш ќе ги пробате овие готвени домати, ќе ги правите на овој начин за секоја зима.

Состојки:

 • 6 кг домати
 • 2 лажици сол
 • 4 лажици шеќер
 • кромид
 • луто пиперче
 • целер

Начин на подготовка:

 1. Доматите добро измијте ги, исчистете ги и исечкајте ги на парчиња. Сомелете ги доматите во машина за мелење и процедете во посебна цедилка.

   

 2. Ставете во тенџере, додајте сол, шеќер и гответе. Кога ќе зоврие, гответе уште 10-15 минути.

   

 3. Шишињата загрејте ги во рерна, 10 минути на 100 степени. Врелиот домат ставете го во врели шишиња.

   

 4. На секое шише ставете парче целофан потопено во алкохол, стегнете со гумичка и ставете капачиња. Свиткајте ги шишињата во крпи и оставете ги 24 часа да се изладат.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text