Пилешко со лимон и печурки

Пилешко со лимон и печурки

Предлог за неделен ручек.

Состојки:

  • 1 кг пилешко
  • лук
  • 1/2 кг шампињони
  • магдонос
  • сол
  • бибер
  • 2 лимони
  • 1/2 чаша бело вино

Начин на подготовка:

  1. Исечкајте печурки на листови и потопете во вода закиселена со лимон. Пропржете карабатак или пилешко по желба на масло со ситно сечкан лук. На половина од пржењето додајте печурки, посолете, побиберете и додајте малку рендана кора од лимон. Оставете да се динста на средна температура. На крај додајте вино, сок од лимон и ситно сечкан магдонос, па оставте уште кратко да се динста.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text