Наполитана шпагети – Паста со превкусен сос

Наполитана шпагети – Паста со превкусен сос

 

Направете вкусни и лесни тестенини.

Состојки:

 • 1 кесе шпагети
 • 800 гр. доматно пире
 • 1 кромид
 • 3 чешни лук
 • 1 лажиче оригано
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло
 • босилек

Подготовка:

 1. На масло се пржи кромидот исечен ситно па се додава и сечениот лук и доматното пире да крчкаат. Се ставаат оригано, босилек, сол и бибер.
 2. Се служи со шпагети сварени во солена вода и исцедени на вообичаен начин.
 3. Ставете шпагети во чинија, а горе од сосот.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

 

 

 

 

singlepost_text