Лосос со компири и сос

Лосос со компири и сос

Царицата меѓу рибите – направете лосос во рерна.

Состојки:

 • 2 парчиња лосос
 • 4 чешни лук
 • 1 лажиче бибер
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 2 лажици лимонов сок
 • 2 компири
 • 1 праз
 • 1 лажиче маслиново масло

Подготовка:

 1. Се ситни лупениот лук со бибер и црвен пипер и се става сок од лимон.
 2. Се прави паста со мешање.
 3. Се премачкува лососот и се остава 20 минути.
 4. Се загрева масло на тава и се пржи кратко лососот.
 5. Се сече компир на кругови во подмачкана тепсија, се става горе лососот и сечен праз, лажиче маслиново масло и се пече со фолија на 200 степени во загреана рерна.
 6. Печете 25 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

 

singlepost_text