Домашен чоколаден сладолед

Домашен чоколаден сладолед

Направете домашен сладолед.

Состојки:

 • 4 жолчки
 • 100 гр. шеќер
 • 250 мл. млеко
 • 200 мл. слатка павлака
 • 80 гр. чоколадо
 • 80 гр. течно чоколадо

Подготовка:

 1. Се матат жолчките со малку млеко.
 2. Останатото млеко се загрева со шеќер, па се додаваат потоа и жолчките, се вари да се згусне.
 3. Се додава чоколадото и течното чоколадо, се топи и се трга се од оган.
 4. Се мати павлаката, се додава во чоколадната смеса.
 5. Се лади и служи.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text