Едноставна подготовка: Пилешка чорба со ориз

Едноставна подготовка: Пилешка чорба со ориз

Едноставна подготовка за вкусна пилешка чорба…

Состојки:

 • 150 гр ориз
 • сол
 • 6 парчиња пилешко филе
 • бибер
 • 2 лажици масло
 • 2 главици кромид
 • зачин од сув зеленчук
 • 1 веза копар
 • 2 лимони

Начин на подготовка:

 1. Месото исечете го на коцки, зачинете и испржете на масло.

   

 2. Исечкајте кромид, па додајте го во месото и уште пржете. Потоа додајте ориз, ставете 2 л вода и гответе 15 минути.

   

 3. Исечкајте копар, додајте го во супата како и сокот од еден лимон. При сервирање украсете ја супата со гранче копар.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text