Мини пити од вашата кујна – Мафини со јајца и сирење

Мини пити од вашата кујна – Мафини со јајца и сирење

Мафини како мали пити.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита
  • 4 јајца
  • 300 гр. сирење
  • 1 кисело млеко

Подготовка:

  1. Се ставаат сите состојки во сад, јајцата изматени со ронето сирење и киселото млеко.
  2. Се  ставаат корите за пита исечени на траки во смесата.
  3. Се полнат калапи за мафини и се печат на 180.
  4. Печете на загреана рерна, околу половина час, додека добијат златна боја.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text