Ванила коцки со мак – кремасти и неодоливи

Ванила коцки со мак – кремасти и неодоливи

Фантастичен колач кој ќе ве освои на првиот залак!

Состојки за бисквит:

 • 6 белки
 • 6 лажици шеќер
 • 100 гр мелен мак
 • 2 лажици брашно
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 прашок за печиво

Состојки за крем:

 • 500 мл млеко
 • 100 гр бело чоколадо
 • 100 гр шеќер
 • 6 жолчки
 • 1 пудинг од ванила
 • 2 лажици брашно
 • 200 мл слатка павлака
 • 1 кесичка желатин

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text