Шеќерна паста за депилација – Наместо да давате пари направете ја дома

Шеќерна паста за депилација – Наместо да давате пари направете ја дома

Шеќерната паста за депилација ќе ви помогне евтино и брзо да се ослободите од влакната.Ви требаат ¼ шолји сок од лимон со ¼ шолји вода и 2 шолји шеќер.

Сите состојки се ставаат во длабок сад и се ставаат да се варат со постојано мешање. Треба да зовријат па по 4-5 минути се тргаат од оган и се ставаат во метален сад.

Се лади и потоа се почнува со депилација.

Измијте ги нозете или рацете темелно и убаво. Мнимавајте влакната да не се пократки од 5 мм.

Ставете од пастата, внимавајте да не е врела, па земете траки за депилација кои се купуваат по аптеки и маркети, или чиста крпа.

Ставете ја врз премачканото место и потегнете спротивно на растот на влакната.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text