Пица-Мусака

Пица-Мусака

Направете вкусна пица мусака.

Состојки:

 • 1,5 кг. компири
 • 350 мл. млеко
 • 2 варени јајца
 • 100 гр. шунка
 • 150 гр. кашкавал
 • 150 гр. печурки
 • пола кесе оригано и малку сол

Подготовка:

 1. Се сече на коцки компирот и се ренда само еден компир.
 2. Се става во ренданиот компир оригано, млеко и сол.
 3. Се става хартија на плех и се става масло, се распоредува компирот со мешавината од млекото.
 4. Се пече на 200 степени на загреана рерна 25 минути.
 5. Се сечат кашкавалот, печурките, шунката и јајцата, се ставаат горе врз мусаката и се запекува уште 10 минути.

Поврзани вести на Gotvi.mk:

Брзи традиционални бомбици

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

Пченична каша

 

singlepost_text