Мини пици на парчиња леб

Мини пици на парчиња леб

Вистинските домаќинки знаат како да ги искористат остатоците од храна…

Состојки:

 • парчиња леб
 • 200 гр шунка или паризер
 • малку кашкавал
 • кечап
 • 1 јајце
 • 100 мл млеко
 • маслиново масло
 • 100 гр сирење
 • малку маслинки
 • оригано

Начин на подготовка:

 1. Сирењето издробете го, додајте јајце и млеко и разматете со жица, додајте и малку маслиново масло и сѐ изедачете.

   

 2. Шунката и маслинките иситнете ги на коцки. Скеое парче леб потопете го во сирење и млеко и редете во намастен плех. Од горе ставете малку кечап,сечкана шунка и маслинки и по лист кашкавал.

   

 3. Посипете со оригано и повторно ставете малку кечап. Печете на 200 степени околу 15-20 минунти.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text